nauka gotowania

Podstawowe informacje na temat zawodu kucharza: szkoła, zarobki, praca

Kucharz to zawód, który ceniony jest od niepamiętnych czasów. Już na dworach królewskich mistrzowie kulinarni mogli liczyć na specjalne traktowanie i wysoki status społeczny. Dziś może nie pełnią aż tak ważnej roli w społeczeństwie, ale w najlepszych restauracjach są uważani za prawdziwych mistrzów. Sztuka kulinarna stała się bardzo popularna za sprawą licznych programów telewizyjnych, w których zarówno pasjonaci, jak i celebryci pogłębiali swoje umiejętności.

Można powiedzieć, że dziś z innej perspektywy patrzymy na zawód kucharza. To nie zwykły rzemieślnik, ale także artysta. Mistrzowie kulinarni nie są znani tylko w gastronomicznym świecie, ale interesują się nimi również media.

Co trzeba zrobić, aby zostać kucharzem?

Jeżeli chcesz zostać kucharzem, możesz rozpocząć naukę w szkole gastronomicznej. Do wyboru są dwie opcje: szkoła zawodowa (pot. zawodówka) lub technikum gastronomiczne. Wiele osób wybiera jedną z tych dróg, aby rozpocząć przygodę z gotowaniem. W tego typu szkołach kandydaci na szefów kuchni mogą nauczyć się przygotowywania różnego rodzaju potraw, jak i sposobu ich serwowania. Zdobywają wiedzę na temat zarządzania i organizacji imprez okolicznościowych, a także prowadzenia restauracji i zarządzania kuchnią. Podczas nauki, uczniowie zobowiązani są do odbycia praktyk w wybranych przez siebie lokalach gastronomicznych.

Ostatnim etapem nauki w szkole jest egzamin zawodowy. Kandydat uzyskuje tytuł kucharza małej gastronomii lub technika przetwórstwa żywności. Naukę można kontynuować także na niepaństwowych wyższych uczelniach.

Śmiało można jednak powiedzieć, że szkoła w zawodzie kucharza ma najmniejsze znaczenie. Wiele znanych kucharek, takich jak Anna Starmach czy Magda Gessler w ogóle nie ukończyło studiów gastronomicznych. Są absolwentkami zupełnie innych kierunków. W pracy kucharza liczy się przede wszystkim wyczucie smaku. Przydatny jest także zmysł artystyczny oraz poczucie estetyki. Niezbędnymi zdolnościami są także umiejętność pracy w grupie, wytrzymałość na stres i umiejętność pracy pod presją czasu.

Kucharze bardzo często zapisują się na kursy i szkolenia kulinarne u mistrzów, od których mogą nauczyć się najwięcej. Najlepsi szefowie kuchni przyznają, że w rozwijaniu umiejętności gastronomicznych pomagają także podróże i próbowanie lokalnych składników.

Jak wygląda praca kucharza?

To od stopnia zaangażowania, wyczucia smaku kucharza, a także przewidzenia preferencji gości zależy, czy restauracja będzie w stanie odnieść sukces. Ogólnie można powiedzieć, że tam, gdzie jest dobre jedzenie są również klienci. W swojej pracy kucharz musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Do jego obowiązków nie należy jedynie przygotowywania potraw i opracowywanie menu, ale także zarządzanie ludźmi, którzy z nim pracują na kuchni. Nie może on iść utartymi schematami. Właściciele restauracji często od swoich kucharzy wymagają finezji, a to wiąże się ze zdolnością do eksperymentowania.

Nie od dziś wiadomo, że najeść można się również oczami. Dania to często małe dzieła sztuki. Od finezji i stopnia zacięcia artystycznego kucharza zależy sposób podania. Najlepsi kucharze wyjeżdżają za granicę, uczęszczają na różne kursy, aby rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę.

Pamiętajmy, że praca kucharza to nie tylko artystyczne wyzwania. To także bardzo ciężka praca fizyczna. Kucharz kilkanaście godzin musi stać na nogach. Dźwiganie ciężkich garnków i skrzynek ze składnikami to kolejne zadanie, jakie ma do wykonania. Praca na kuchni nigdy nie była i nigdy nie będzie prosta. To zawód dla wytrwałych i silnych zarówno fizycznie, jak i psychicznie osób.

Zarobki kucharzy

Zarobki początkujących kucharzy są naprawdę niewielkie. Zwykle jest to około 1500-2500 zł. Awans na wyższe stanowiska wiąże się z większymi zarobkami, sięgającymi do 4 tysięcy złotych w standardowych restauracjach. Oczywiście renomowane lokale gastronomiczne płacą swoim mistrzom znacznie więcej. Zupełnie inne stawki mają także gwiazdy kulinarne, znane z pierwszych stron gazet.