szefowa kuchni

Co jest potrzebne, aby osiągnąć sukces w gastronomii?

Sukces w gastronomii nie jest prosty do osiągnięcia. Restauracje pojawiają się i znikają z lokalnego rynku. Trzeba włożyć bardzo dużo pracy i wysiłku, aby dotrzeć do celu, czyli stać się kucharzem w renomowanym lokalu odnoszącym sukcesy. Potrzebna jest tu oczywiście także odrobina szczęścia.

Trudne początki

Wyrobienie smaku, odgadnięcie potrzeb i oczekiwań klientów czasem zajmuje sporo czasu. To co dla jednych jest smaczne, dla innych może być nie do zjedzenia. Wynika to z różnych preferencji smakowych grup konsumenckich. Ważne jest, aby kucharz był w stanie trafić w gusta atrakcyjnej dla restauracji grupy. Dzięki temu zarówno on odniesie sukces, jak i restauracjach. Do tego potrzebne jest jednak właściwie skomponowane menu, a także zgrany zespół, który będzie w stanie przygotowywać dania zawsze na jednym, wysokim poziomie. Sam szef kuchni nie poradzi sobie z ogarnięciem całej sali gości. Potrzebuje pomocników, którzy będą wykonywali jego polecenia i przygotowywali w perfekcyjny sposób kolejne części składające się na całe danie.

Jeżeli chcesz zostać kucharzem, musisz wiedzieć, że jest to niezwykle ciężka praca, wymagająca wielu poświęceń i determinacji. Jest to zawód dla tytanów z pasją, dla których gotowanie jest całym światem, a przynajmniej dużą jego częścią.

Odniesienie sukcesu w gastronomii wymaga czasu. O tym przede wszystkim trzeba pamiętać, gdy decydujemy się na rozpoczynanie kariery w tym biznesie.

Karta dań na miarę oczekiwań gości

Największe znaczenie przy komponowaniu menu ma jakość, a nie ilość proponowanych potraw. Karta dań powinna zawierać przede wszystkim smaczne dania. Czasem najprostsze pomysły są najlepsze. Dobry kucharz doskonale o tym wie. Ma także umiejętność słuchania sugestii gości odwiedzających restaurację. Jeżeli na niektóre potrawy pojawiają się regularne skargi, lepiej wycofać je z oferty i zastąpić innymi. Goście restauracji będą mieli wtedy przekonanie, że mają wpływ na to, co jest w takim miejscu serwowane, a kucharz jest otwarty na sugestie.

Po tym, jakie kucharz ma podejście do gości można poznać prawdziwego specjalistę. Profesjonalizm to nie tylko wyczucie smaku, ale również umiejętność znoszenia konstruktywnej krytyki i wyciągania z niej wniosków.

Długoterminowe myślenie czynnikiem warunkującym sukces

Kucharze na początku swojej drogi skupiają się głównie na jednym celu: aby dostać pracę w jak najlepszej restauracji. Większość z nich nie planujemy jednak ścieżki swojej kariery. Należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie: małych kroczków. Lepiej zacząć od małej, lokalnej restauracji i stopniowo piąć się w górę. U podstaw można nauczyć się najwięcej, zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę. W renomowanych restauracjach głównie stawiane są wymagania. Nie ma czasu na naukę. Dla własnego dobra i w celu rozwoju kariery, lepiej zacząć od mniej znanych restauracji. Na pewno w przyszłości to zaprocentuje.