własna restauracja

To musisz wiedzieć, jeżeli planujesz otworzyć własną restaurację

Otwarcie własnej restauracji nie może i nie powinno pozostać jedynie w sferze marzeń. Wystarczy pomysł i ogromne pokłady ciężkiej pracy, aby stworzyć miejsce, w którym ludzie będą mogli zjeść coś pysznego. Jest to na pewno trudne zadanie, ale możliwe do wykonania. Potrzebny jest jednak odpowiedni plan działania.

Na gastronomicznym rynku konkurencja jest naprawdę bardzo duża, dlatego trzeba mieć świetny pomysł na lokal, aby przetrwać i rozwijać się. Przed otwarciem restauracji warto upewnić się, czy będziemy mieli chętne osoby na kuchnię, którą zamierzamy serwować. Przy tym, należy dokładnie oszacować swoje możliwości finansowe i sprawdzić konkurencję. Znając rynek i jego zapotrzebowanie, będzie można skonstruować restaurację na miarę oczekiwań swoich, jak i innych.

1.Biznesplan

Nie należy działać po omacku rozpoczynając jakąkolwiek działalność gospodarczą. Jeżeli przygotujesz się na wszystkie ewentualności, żadna, nawet najbardziej niespodziewana sytuacja nie będzie dla Ciebie przytłaczająca. Dobry biznesplan powinien składać się z kilku ważnych punktów:

2.Budżet

Ważne jest, aby w racjonalny sposób oszacować swoje możliwości finansowe. Należy stworzyć plan krótkoterminowy i długoterminowy. Potrzebne będzie dokładne określenie nakładów finansowych niezbędnych do otworzenia restauracji, jak i dalszego jej działania. Jeżeli decydujesz się na kredyt, musisz sprawdzić swoją zdolność kredytową.

3.Formalności

Przytłaczające dla niejednego przedsiębiorcy są formalności, które musi dopełnić, aby rozpocząć działalność, jak i prowadzić ją zgodnie z prawem. Aby rozpocząć prowadzenie działalności, musimy udać się do właściwych urzędów, a także do ZUS.

Każda restauracja musi również spełniać wymogi określane przez BHP. Ważne są zaświadczenia od Straży Pożarnej, Sanepidu i Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, potwierdzające że restauracja jest bezpieczna dla gości, jak i pracowników. Jeżeli w lokalu będzie sprzedawany alkohol, kolejnym zaświadczeniem, jakie musimy załatwić jest koncesja.

4.Wyposażenie restauracji

Pusty lokal na pewno nie przyciągnie gości. Poprzez meble i odpowiedni wystrój uda się stworzyć wyjątkową atmosferę. Na sprzęcie do kuchni nie wolno oszczędzać. Powinien być on najlepszy i profesjonalny. Warto także pomyśleć o oprogramowaniu do zarządzania restauracją. Usprawni to proces składania zamówień, rozliczania faktur czy opłacania pracowników.

5.Załoga

Goście przychodzą do restauracji, aby spędzić tam miło czas oraz zjeść coś smacznego. Pierwszą osobą, która ich wita jest kelner. Uczynny, serdeczny, pomocny i miły – taki właśnie powinien być. Kompletując załogę do restauracji należy postawić na szefa kuchni specjalizującego się w daniach, jakie będą znajdowały się w menu. Powinien on mieć równie profesjonalnych pomocników, co on sam. To właśnie od załogi kuchennej zależy, czy restauracja będzie w stanie odnieść sukces.

6.Nie oszczędzaj na składnikach

Gość od razu wyczuje fałsz i oszczędność właścicieli. Po to idziemy do restauracji, aby zjeść smaczne dania przygotowane z najwyższej jakości składników. Nie da się oszczędzać na prowadzeniu lokalu gastronomicznego, ponieważ jakość serwowanych potraw od razu leci wtedy na łeb, na szyję. Trzymając wysoki poziom i oferując dania z najlepszych składników, będziesz w stanie osiągnąć sukces i umocnisz swoją pozycję na rynku gastronomicznym.