Polskie szefowe kuchni/właścicielki restauracji, których nazwiska musisz znać

Szefami kuchni jeszcze nie tak dawno byli przede wszystkim mężczyźni. Od pewnego czasu coraz ważniejszą rolę w gastronomii zaczynają odgrywać kobiety. Dumnie stają w szranki z mężczyznami o najwyższe tytuły. Nie boją się podejmować wyzwania, ponieważ są równie dobrze wyszkolone, posiadają fantazję kulinarną oraz bardzo dobrze rozwinięte kubki smakowe.

Agata Wojda – muzykolożka z pasją do gotowania

Agata Wojda pasjonowała się jedzeniem od najmłodszych lat. Przebywając na koloniach, pisała listy do rodziny i znajomych, w których opisywała ze szczegółami menu serwowane tam każdego dnia. Nie zdecydowała się jednak na profesjonalną szkolę gastronomiczną. Postanowiła szkolić się ze swojej drugiej pasji, czyli gry na skrzypcach. Miłość do gotowania, tak czy tak, jednak zwyciężyła. W poszukiwaniu nowych smaków i inspiracji zaczęła podróżować po świecie. Była m.in. w Indiach, Francji, Hiszpanii i Chorwacji.

Od wielu lat zajmuje stanowisko szefa kuchni. Za pracę w restauracji „Absynt” otrzymała wyróżnienie Big Gourmand Michelin aż cztery razy! Kolejnym jej przystankiem była restauracja „Opasły Tom”, która stanowi połączenie restauracji i księgarni.

Uwielbia przede wszystkim tradycyjną kuchnię w czystej formie. Na daje się przekonać do kuchni fusion czy nowoczesnych technik molekularnych.

Ewa Malika Szyc-Juchnowicz – charyzmatyczna Polka wychowana w Algierii

Każdy, kto choć trochę interesuje się gastronomicznym światem na pewno słyszał o Malice. Szefowa kuchni i właścicielka restauracji „Malika” mieszczącej się w Gdyni udowadnia, że kobiety w gastronomicznym świecie mogą osiągnąć naprawdę bardzo dużo. Ma na swoim koncie liczne nagrody za kulinarne i okołokulinarne dokonania m.in. otrzymała Hermesa za Osobowość Gastronomiczną 2017.

Jest wielką miłośniczką ognia i jego wykorzystania w procedurze przyrządzania potraw. Jest autorką książek, m.in. „Przyprawy”.

Wrocławskie szefowe kuchni

Inne miasta powinny uczyć się od Wrocławia. To w tym mieście, gastronomicznym światem zawładnęły kobiety. Restauracje, którymi zarządzają szefowie kuchni-kobiety są tam uznawane za jedne z najlepszych. Poznajmy gastronomiczne mistrzynie.

Justyna Słupska Kartaczowska - restauracja Jadka

Swoją przygodę z gotowaniem rozpoczęła dopiero po 30stce. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Na talerzach tworzy małe dzieła sztuki. Restauracja, w której pracuj jest obecnie najwyżej oceniana na całym Dolnym Śląsku. Specjalnością lokalu jest kuchnia polska.

Katarzyna Daniłowicz – Olszewska 128

Zwyciężczyni programu „Top Chef”. Wraz ze swoim partnerem prowadzi restaurację Olszewska 128. Proponuje swoim gościom sezonową kuchnię. Można tam odnaleźć dania na bazie klasycznych, jak i oryginalnych składników.

Monika Szewczuk – Dobra Karma

Absolwentka kulturoznawstwa stawia przede wszystkim na twórcze wykorzystanie regionalnych składników, takich jak miód, olej, sery i wina. Menu w restauracji jest zależne od pory roku.

Mariola Monczak – Pod Papugami

Uczestniczka programu „Top Chef”. Swoim gościom proponuje klasyczne potrawy w nowoczesnym wydaniu. Najważniejszy jest dla niej smak, perfekcyjny sposób podania, a także dbałość o składniki. Korzysta zarówno z tych ogólnodostępnych, jak i oryginalnych.

Beata Śniechowska – Menu Motto

Zwyciężyła jedną z edycji programu „MasterChef”. W jej restauracji serwowana jest kuchnia polska. Proponuje krótkie menu, w którym jednak każdy znajdzie coś dla siebie.