Kobieta i mężczyzna w kuchni

Kobiety świetnie gotują, ale mężczyźni zostają szefami kuchni? Z czego to wynika?

Kubki smakowe większości dzieci kształtują mamy oraz babcie, które dumnie dzierżą miano najlepszych kucharek w rodzinnych domach. Okazuje się jednak, że w restauracjach to mężczyźni dominują kobiety w roli szefów kuchni. Wynika to przede wszystkim z trzech aspektów: fizycznego, mentalnego i biologicznego.

Przykre jest to, że branża gastronomiczna nie do końca wierzy w ponadprzeciętną moc i umiejętności kobiet. Choć spędzają one na ogół 2 razy więcej czasu w kuchni, mają znacznie większe doświadczenie w przyrządzaniu zup, kotletów, pierogów i innych dań, to mężczyźni przewodzą większością najlepszych restauracji w Polsce, jak i na świecie. Wpływa to na utwierdzanie powszechnego przekonania, że kobiety świetnie gotują, ale to mężczyźni nadają się do zarządzania i pełnienia znaczącej roli w gastronomicznym świecie.

Fizyczne możliwości kobiet nie są wystarczające, aby zostać szefami kuchni?

Praca w kuchni jest niezwykle ciężka. Nikt nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Kucharze muszą być na nogach niejednokrotnie przez 12-14 godzin. Żyją w ciągłym stresie. Muszą mieć na tyle siły, aby przenosić setki kilogramów produktów. Nie wszystkie czynności, jakie mają do wykonania należą do przyjemnych. Zaliczyć można do tego grona m.in. patroszenie ryb. Kobiety z natury są istotami delikatniejszymi od mężczyzn. Nie każda z pań ma w sobie na tyle dużo determinacji, aby rozwijać karierę w branży gastronomicznej.

Zaradne kobiety są jednak w stanie pokonać ograniczenia fizyczne. Wystarczy, że szefowa kuchni zgromadzi wokół siebie odpowiednią załogę, a mianowicie osoby, które będą za nią dźwigały produkty i przenosiły ciężkie garnki. Dla chcącego nic trudnego.

Zarządzanie zasobami ludzkimi – czy kobiety się do tego nadają?

Trzeba mieć silny charakter i nerwy ze stali, aby zostać szefem kuchni. W kuchni powinien być jeden dowódca, którego podwładni słuchają się bezapelacyjnie i wykonują wszystkie jego polecenia. Jeżeli struktura na kuchni jest właściwa, wszystkie prace wykonywane są na czas. Ogólnie przyjęło się, że większy posłuch mają mężczyźni niż kobiety. Nie jest to jednak reguła. Są także kobiety, które wzbudzają respekt i nie dadzą sobie w kaszę dmuchać.

Zresztą, należy spojrzeć tylko na sposób zarządzania domem. Wiele kobiet łączy opiekę nad dziećmi z pracą zawodową. Niektóre panie nawet prowadzą biuro we własnym mieszkaniu. Wymaga to od nich dużego samozaparcia i dyscypliny zarówno od siebie, jak i od dzieci. Są w stanie tak pokierować planem dnia, aby znaleźć czas zarówno na wykonywanie zobowiązań zawodowych, jak i na zatroszczenie się o dzieci. Wzbudzając pozytywny respekt u dzieci, udaje im się to w znakomity sposób. Wiele pań ma to po prostu we krwi, dlatego w kuchni poradzą sobie znakomicie.

Biologiczne ograniczenia: mężczyźni z natury są przywódcami

Naukowcy podają, że mężczyźni posiadają o 60% więcej kubków smakowych niż kobiety. Niektórzy uważają, że wynika to z faktu, że dawniej to mężczyźni dostarczali pożywienie do domów, a kobiety jedynie przygotowywały dania z otrzymanych składników. Poza tym, warto wspomnieć, że smak kobiety zmienia się w ciągu miesiąca i jest zależy od aktualnego poziomu hormonalnego. Oznacza to, że nie mogą one pochwalić się równym, stabilnym smakiem, który posiadają mężczyźni.

Innym ograniczeniem jest ciążą. Kobieta nie może sobie wtedy pozwolić na pracę w kuchni. Intensywne zapachy, konieczność dźwigania ciężkich garnków, stanie przez wiele godzin na nogach – wszystkie te czynniki są przeszkodzą w prawidłowym przebiegu ciąży. Dodatkowo, okres macierzyński wyłącza kobiety z pracy zawodowej na kilka miesięcy, a nawet lat, co często zaprzepaszcza ich szanse na awans. Kucharze często mają problem ze znalezieniem balansu między życiem zawodowym a rodzinnym. Spędzając kilkanaście godzin dziennie w restauracji trzeba mieć wyjątkowo wyrozumiałego partnera, aby utrzymać relacje uczuciowe na odpowiednim poziomie.

Miłość do gotowania jest w stanie pokonać wszystkie przeciwności

Jeżeli ktoś ma talent, pasję i miłość do gotowania, żadne z powyższych ograniczeń nie będą przeszkodą w pięciu się po szczeblach kariery gastronomicznej. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wystarczą jedynie chęci oraz odrobina samozaparcia, aby osiągnąć cel. Inna sprawa, że na tego typu poświęcenia zwykle chętniej decydują się mężczyźni.